Tankování CNG v ČR

Czech republic

České republice se zemní plyn jako pohonná hmota začal uplatňovat již od roku 1981, kdy byla provedena první přestavba vozidla na zemní plyn. Počátkem 90.let patřila Česká republika v plynofikaci dopravy na přední místa ve světě.

Dobře se rozbíhající program plynofikace dopravy se ale zpomalil, nastala léta stagnace. Před Českou republiku se dostaly další evropské země, které s plynofikací dopravy začínaly daleko později. Počátkem 21.století zájem o zemní plyn opět roste. V současné době v České republice zemní plyn jako pohonnou hmotu využívá cca 3 100 vozidel, z toho

  • více než 2 669 kusů – osobní a dodávková vozidla
  • 326 kusů – autobusy
  • 41 kusů – svozová a čistící vozidla
  • 62 kusů – vysokozdvihy, rolby apod.

Souhrn informací

Označení stlačeného zemního plynu:

CNG, zemní plyn

Počet CNG plnicích stanic: 38

Průměrná cena CNG: 23.50 Kč/kg (0.92 EUR)

Přehled plnících stanic v ČR

  • pozn. stav k 1.12.2011

Ke stažení:

Návod ke stažení mapy CNG plnících stanic do navigace

Navigace na dané CNG stanice probíhá prostřednictvím tzv. POI (Points Of Interest), které je potřeba nahrát do Vaší navigace. Postup se u různých typů navigace mírně liší, nicméně níže uvedený návod by měl být použitelný pro většinu rozšířených navigací.

1. Pro navigace značky Garmin je potřeba stáhnout tzv. POI loader (download) pro ostatní navigace (např. TomTom, Mio) není potřeba dodatečný software instalovat.

2. Stáhněte si tento datový soubor, rozbalte a uložte na místní disk (např. C:/)

3. Připojte vypnuté GPS zařízení pomocí USB kabelu k Vašemu počítači a po detekci zařízení v počítači jej zapněte. Zařízení se Vám ohlásí jako „vyměnitelný disk“. V případě navigací Garmin postupujete dále dle pokynů programu POI loader, kterým stažené soubory naimportujete do GPS

4. V případě ostatních značek (např. TomTom, Mio, apod.) zkopírujte rozbalené soubory s daty do adresáře s mapami (většinou označené „Maps“ či podobně) v GPS zařízení připojeném jako vyměnitelný disk.

5. Mapa CNG stanic je nyní nahrána ve Vaší navigaci – odpojte jí od počítače a vyzkoušejte (ideálně po restartu GPS zařízení)

.

O Vaše zkušenosti s jízdou na CNG se podělte s ostatními ZDE rádi je zveřejníme.

Aktuality

01.09.2017 NOVÝ MOTOR VW 1.0 TGI

Nový tříválec spalující stlačený zemní plyn je primárně určen pro malá auta VW Group. Potvrzen je pro Seat Ibiza i nový Volkswagen Polo.


21.04.2014 DOVOZ ze zahraničí NA PŘÁNÍ

ZDARMA profi služby při realizaci dovozu


08.08.2012 CNG STANICE V ŽEBRÁKU - OTEVŘENÍ

PROVOZ NONSTOP


22.02.2014 Octavia CNG

Škoda Octavia G-Tec


Chceš být IN? Tankuj zemní plyn!

Copyright © 2007 – 2017 CNG Company s.r.o., Hředle 81, 267 51 Zdice, e-mail: info@cngcompany.cz