Co je CNG a jeho historie

Co je CNG?

CNG je zkratka anglického názvu pro stlačený zemní plyn – Compressed Natural Gas. V současné době je CNG využíván jako moderní ekologické a ekonomické motorové palivo v motorech vyvíjených jednotlivými výrobci prioritně pro spalování zemního plynu, případně lze užít i v motorech benzínových či naftových po provední technické úpravy motoru (tzv. přestavby). Využívá se ve formě stlačeného plynu – CNG (tlak cca. 200 barů), nebo ve formě zkapalněné – LNG (při teplotě – 162°C).

Jízda na zemní plyn šetří peníze. S kilogramem zemního plynu se ujede více km než s litrem benzinu nebo nafty.

více ZDE

Historie zemního plynu jako paliva

Plyn – metan byl poprvé v historii použit v Ottově spalovacím motoru v roce 1872. Brzy se však k pohonu výbušných motorů začaly uplatňovat i dnes známé kapalné pohonné hmoty, a to nejdříve benzín (1873) a později nafta. Ty se pak koncem 19. a zejména ve 20. století staly rozhodujícími pohonnými hmotami v automobilovém průmyslu. Ke konci 19. století kapalná paliva – benzín, nafta a petrolej – nad plynem zvítězila. O návrat plynových vozidel v první polovině 20. století se postaral nedostatek kapalných pohonných hmot za první i druhé světové války.

Použití stlačeného plynu k pohonu automobilů, tehdy ještě svítiplynu, má své počátky kolem roku 1930 ve Francii. Brzy se však rozšířilo do dalších evropských zemí.

V českých zemích začalo využívání plynu v dopravě v roce 1936. Konkrétně se jednalo o používání stlačeného svítiplynu k pohonu automobilů, autobusů a traktorů. Vítkovické železárny jako první vyráběly kompresní tankovací stanice a provozovaly na svítiplyn vlastní nákladní vozy. Zemní plyn se opět jako pohonná hmota začal v České republice uplatňovat od roku 1981, kdy byla provedena první přestavba vozidla na zemní plyn.

  • zdroj cng.cz

Aktuality

01.09.2017 NOVÝ MOTOR VW 1.0 TGI

Nový tříválec spalující stlačený zemní plyn je primárně určen pro malá auta VW Group. Potvrzen je pro Seat Ibiza i nový Volkswagen Polo.


21.04.2014 DOVOZ ze zahraničí NA PŘÁNÍ

ZDARMA profi služby při realizaci dovozu


08.08.2012 CNG STANICE V ŽEBRÁKU - OTEVŘENÍ

PROVOZ NONSTOP


22.02.2014 Octavia CNG

Škoda Octavia G-Tec


Chceš být IN? Tankuj zemní plyn!

Copyright © 2007 – 2017 CNG Company s.r.o., Hředle 81, 267 51 Zdice, e-mail: info@cngcompany.cz